Beczki i kanistry plastikowe

Opakowania pełnią wiele różnych funkcji – przede wszystkim chronią produkt przed uszkodzeniem, zachęcają do zakupu, informują o składzie, zastosowaniach produktu itp. Szczególnie istotną kwestią jest opakowanie substancji niebezpiecznych, wykorzystywanych w różnych branżach przemysłowych – np. chemicznej, motoryzacyjnej itd. Tutaj ważne jest nie tylko aby produkt był szczelnie zamknięty, ale również żeby nic nie wpływało na jego właściwości i skład. W tym celu wykorzystuje się specjalnie do tego przeznaczone beczki i kanistry plastikowe, które występują w wielu odmianach, modelach i pojemnościach.

Beczki z deklem lub z korkiem

Plastikowe beczki do przewozu i magazynowania cieczy dostępne są w dwóch opcjach zamykania – z deklem lub z dwoma korkami. Są one wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie promieni UV i innych szkodliwych czynników. Tworzywo, z którego najczęściej wykonuje się beczki to wysokiej gęstości polietylen HDPE, który jest bezwonny i obojętny fizjologicznie, co sprawia, że świetnie nadaje się do kontaktu z żywnością.

Wymagania ADR – przewóz substancji niebezpiecznych

Beczki i kanistry plastikowe posiadające odpowiednie certyfikaty zapewniają bezpieczeństwo transportu. Do przewożenia towarów niebezpiecznych stosuje się opakowania spełniające wymagania ADR. Muszą być wytrzymałe na wstrząsy występujące podczas przewożenia ładunku, a także na zmiany temperatury, ciśnienia oraz wilgotności. Materiał, z którego wykonane są beczki i kanistry nie może wchodzić w żadną reakcję z przewożoną substancją, to mogłoby spowodować nie tylko zmianę właściwości samego produktu, ale także uszkodzenie opakowania.

W przypadku przewożenia cieczy istotną sprawą jest także poziom napełnienia beczki czy kanistra. Należy pamiętać o pozostawieniu wolnej przestrzeni w razie gdyby ciecz zwiększyła swoją objętość pod wpływem zmiany temperatury.  

Zapewnienie bezpiecznego opakowania przewożonego towaru to jeden z filarów logistyki. Dopasowanie opakowania do zawartości gwarantuje, ze substancja nie zmieni swoich właściwości podczas transportu, nie wycieknie ani nie zostanie zanieczyszczona.