Technologia domów drewnianych

Własny dom to marzenie wielu z nas. W jakiej technologii go postawić, w jakim stylu i przede wszystkim gdzie – to kwestie, które trzeba rozstrzygnąć, kiedy już podejmiemy ostateczną decyzję o budowie domu. Wiele zależy tutaj od naszych indywidualnych upodobań i oczekiwań, ale też od możliwości finansowych. Kiedy przychodzi do realizacji marzeń, trzeba zająć się wieloma stricte technicznymi sprawami, takimi jak choćby wybór technologii budowy domu.

Obecne na rynku 2 podstawowe technologie – murowana i drewniana mają swoich zwolenników i przeciwników.

Większość domów w Polsce budowanych jest w technologii tradycyjnej, jednak budownictwo szkieletowe zyskuje coraz większą popularność. Domy drewniane (kanadyjskie) mają bowiem wiele zalet, istotnych nie tylko z punktu widzenia czasu powstawania, ale także późniejszej eksploatacji. Domy te oparte na szkieletowej konstrukcji i technologii prefabrykacji stawiane są w bardzo krótkim czasie, zazwyczaj jest to ok. 3 miesięcy. Ta szybkość wynika przede wszystkim z faktu, że domy kanadyjskie można bez problemu budować zimą, również w okresie mrozów. Jest to znacząca przewaga nad domami murowanymi.

Kolejnym atutem domów drewnianych kanadyjskich jest ich ekologiczny charakter. Zastosowanie naturalnego materiału sprawia, że dom jest ciepły i zdrowy. Dodatkowo, konstrukcja szkieletowa jest łatwa w rozbudowie i wszelkiego rodzaju przeróbkach. Na przykład zmiana układu ścian, zmiana instalacji elektrycznej nie wiąże się ani z dużymi kosztami ani długotrwałymi pracami.

Domy drewniane w technologii kanadyjskiej mogą stanowić spełnienie marzeń o własnym domu – powstają szybko, są przyjazne dla użytkowników i są nieco tańsze od domów murowanych. Drewno jest specjalnie strugane, impregnowane i komorowo suszone, co gwarantuje ich wytrzymałość i odpowiednią wilgotność.

Dom drewniany z powodzeniem sprawdza się jako dom energooszczędny, a nawet pasywny. Wybierając jeden z tych wariantów, wydajemy więcej na budowę, ale zyskujemy sporo w trakcie eksploatacji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Budownictwo, dom i ogród, Dom kanadyjski i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.