Specyfika i zastosowania przecinarek taśmowych

Przecinarki taśmowe to urządzenia mające szerokie zastosowania w przemyśle metalurgicznym, budownictwie, w rozmaitych warsztatach i wydziałach remontowych. Są niezastąpione w cięciu metalu, dlatego wykorzystuje się je m.in. do tworzenia różnego rodzaju konstrukcji stalowych. Zaawansowane technologicznie przecinarki do metalu spełniają wymagania związane m.in. z precyzją cięcia, która jest bardzo istotna.

Na rynku dostępne są urządzenia różnych marek i rozmaitego typu. Podstawowy podział wyróżnia przecinarki ręczne, automatyczne i półautomatyczne. Najbardziej zaawansowane są przecinarki taśmowe w pełni automatyczne. Można nimi ciąć m.in. stal narzędziową, nierdzewną i konstrukcyjną o wielu przekrojach – np. okrągłych, prostokątnych, owalnych czy kwadratowych, a także profili i materiałów pełnych. Ważnym atutem tego rodzaju przecinarek do metalu jest możliwość cięcia pod dowolnym kątem.

Urządzenia automatyczne najlepiej sprawdzą się w dużych zakładach przemysłowych, z kolei tzw. półautomaty najczęściej można spotkać w mniejszych obiektach, które zajmują się na ogół małoseryjną lub wręcz jednostkową produkcją. Niezawodnie nadają się do przecinania elementów małowymiarowych i średniowymiarowych. Natomiast przecinarki taśmowe sterowane ręcznie są najpopularniejsze na budowach i w warsztatach naprawczych.

Niezależnie od typu i modelu, przecinarki do metalu muszą być urządzeniami solidnymi i wytrzymałymi, i wyróżniać się ergonomiczną konstrukcją, aby ich obsługa była prosta i wygodna. Dokładność i precyzja cięcia to najważniejszy parametr przecinarek, który biorą pod uwagę odbiorcy. Zapewniać je może np. bimetaliczna taśma tnąca. Istotną sprawą jest również zakres i kierunek cięcia.

Im więcej dostępnych funkcji, tym szersze mogą być zastosowania sprzętu. Parametry techniczne przecinarek taśmowych powinny być dostosowane do potrzeb konkretnej firmy, na szczęście rynek obfituje w bardzo zróżnicowane modele, dzięki czemu każdy znajdzie najodpowiedniejszy model.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przecinarki, Technika i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.