Kontuzje a medycyna sportowa

football-619243_640Kontuzje to nieodłączny element sportu. Borykają się z nimi osoby prowadzące aktywny, sportowy tryb życia. Oczywiście w dużo większym stopniu narażeni na kontuzje są zawodowi sportowcy, ale tak naprawdę mogą się przytrafić każdemu, kto uprawia sport amatorsko i rekreacyjnie.

Kontuzje mogą powstać w wyniku źle prowadzonych treningów, niedopasowania ich intensywności do swoich możliwości, słabego przygotowania fizycznego lub też nieszczęśliwego wypadku. Towarzyszy im ból, często pojawia się obrzęk i stan zapalny. Niezależnie od przyczyny powstania, leczeniem urazów i kontuzji sportowych zajmują się wykwalifikowani specjaliści medycyny sportowej, którzy leczą m.in. wszelkiego rodzaju złamania, skręcenia, stłuczenia, zwichnięcia, naderwanie ścięgien, ale także stany przeciążeniowe, takie jak np. słynny łokieć tenisisty. Do ich zadań należy całościowa opieka medyczna nad osobami uprawiającymi sport, począwszy od badań kwalifikujących do sportu, poprzez przeprowadzanie okresowych badań kontrolnych, kontrolę wyników stosowanych treningów, zapobieganie kontuzjom, ich leczenie, a skończywszy na rehabilitacji i odnowie biologicznej. Tak więc medycyna sportowa towarzyszy każdemu uprawiającemu sport zawodowo i rekreacyjnie na przestrzeni wielu lat.

Wszystkie kontuzje wymagają specjalistycznej diagnozy z zastosowaniem nowoczesnej aparatury medycznej, w przypadku lekkich kontuzji wystarczy leczenie zachowawcze, masaże, maści i powstrzymanie się od aktywności przez jakiś czas, poważniejsze urazy wymagają operacji, unieruchomienia i wielomiesięcznej rehabilitacji. Niektóre groźne kontuzje mogą nawet prowadzić do definitywnego zakończenia kariery sportowej.

Jednym z zadań medycyny sportowej jest również zapobieganie kontuzjom, a więc uświadamianie pacjentów i dopasowywanie metod i intensywności treningów do konkretnego człowieka.

Jak unikać kontuzji?

– każdy trening musi być poprzedzony solidną rozgrzewką i rozciąganiem
– w każdym planie treningowym musi się znaleźć czas na odpoczynek i regenerację
– wszystkie przebyte urazy muszą być wyleczone do końca
– nie wolno lekceważyć bólu, w takim przypadku zawsze trzeba skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie medycyny sportu
– intensywność ćwiczeń trzeba dobrać do swoich indywidualnych możliwości
– warto przynajmniej na początku ćwiczyć pod okiem profesjonalnego trenera, aby utrwalić prawidłowe wykonywanie ćwiczeń
– jeśli to konieczne – stosować odpowiedni strój i ochraniacze

Medycyna sportowa towarzysząca sportowcom zawodowym i amatorom stanowi niezbędne zaplecze i wsparcie medyczne, dzięki któremu mogą oni uzyskiwać świetne wyniki sportowe z zachowaniem pełni zdrowia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Medycyna sportu i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.