Wybór biura rachunkowego

5912231439_26f8836d3e_b-600x300Biura rachunkowe obsługują klientów, świadcząc profesjonalne na rzecz różnych podmiotów usługi księgowe i nie tylko. Do klientów biur księgowych zalicza się przede wszystkim spółki prawa handlowego (w tym spółki osobowe – jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne oraz spółki kapitałowe – z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne), ale nie tylko. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a także te nieprowadzące takiej działalności (mające problem z rozliczeniem rocznym PIT).

Niezależnie od formy prowadzenia biznesu, wszystkie podmioty są zobligowane do prowadzenia księgowości. Może to być księgowość tzw. uproszczona, czyli prowadzenie księgi przychodów i rozchodów bądź tzw. księgowość pełna, obejmująca prowadzenie ksiąg rachunkowych. W ramach tych usług księgowych biura rachunkowe m.in. weryfikują poprawność dokumentów księgowych, sporządzają rejestry VAT, sprawozdania finansowe, deklaracje podatkowe, zestawienia rachunków, a także reprezentują swoich klientów przed urzędami.

Wybierając biuro księgowe, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Na pewno najistotniejszą kwestią będzie sprawdzenie kwestii formalnych – czy pracownicy biura posiadają Certyfikat Księgowy czy biuro znajduje się w oficjalnych rejestrach, czy posiada ubezpieczenie OC, w jakiej kwocie itp. Liczy się oczywiście także renoma, dobrze jest korzystać z usług sprawdzonych biur, które działają na rynku od dłuższego czasu.

W dobie internetu ważną kwestią pozostaje również, czy biuro rachunkowe posiada zaplecze technologiczne, pozwalające świadczyć usługi księgowe na odległość. Wszyscy narzekamy na brak czasu, i chętnie byśmy go zaoszczędzili. Okazuje się, że comiesięczne wizyty w siedzibie biura księgowe nie są już koniecznością – możliwa jest elektroniczna korespondencja i wymiana dokumentów, co odbywa się z korzyścią dla klienta i dla samego biura. Faktury elektroniczne są na porządku dziennym, a te w wersji papierowej można zeskanować i przesłać do biura drogą mailową.

Jeśli więc zależy nam na wysokiej jakości i nowoczesności usług, warto poświęcić trochę czasu na znalezienie biura rachunkowego, które spełni nasze wymagania i oczekiwania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biuro rachunkowe, Ekonomia, prawo i finanse i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.