Sprzęt medyczny

aparatura medycznaProfesjonalna służba zdrowia opiera się na dokonaniach współczesnej nauki, inteligentnych rozwiązaniach technologicznych oraz doświadczeniu, wiedzy i umiejętnościach lekarzy. Niezbędnym elementem tej układanki jest aparatura medyczna, która jest odpowiedzialna za diagnostykę oraz leczenie pacjentów.

Jednym z najbardziej uniwersalnych sprzętów medycznych jest ultrasonograf, który za pomoc ą fali ultradźwiękowej pozwala wykryć różnego rodzaju zmiany w obrębie narządów wewnętrznych. USG zalicza się do bezinwazyjnych i bezbolesnych badań, które można wykonać u dorosłych, dzieci i osób starszych. Zazwyczaj wykonuje się jako pierwsze w celach przesiewowych lub gdy pacjent zgłasza jakieś dolegliwości w obrębie różnych narządów lub części ciała, np. brzucha.

Ultrasonografia należy do podstawowej diagnostyki, która pozwala wykluczyć lub potwierdzić wiele zmian patologicznych. Do dalszej diagnostyki stosuje się m.in. rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową, które pozwalają uzyskać bardziej precyzyjne wyniki.

Do badania USG nie trzeba się specjalnie przygotowywać, wyjątkiem jest badanie pęcherza, który podczas USG powinien być wypełniony płynem (na 30 minut przed badaniem zaleca się wypicie ok. pół litra płynu). Przeciwwskazaniem do wykonania badania są oparzenia, otwarte rany w polu badania.

Nawet najnowocześniejszy sprzęt nie jest jednak wystarczający dla postawienia trafnej diagnozy. Uzupełnieniem obrazu prezentowanego przez ultrasonograf czy inną aparaturę medyczną jest lekarz obsługujący urządzenie, który musi trafnie dany obraz zinterpretować i opisać. Dlatego lekarze powinni przechodzić regularne szkolenia, aby w pełni wykorzystywać wszystkie funkcje i możliwości sprzętu, a pacjenci mogli czuć się bezpiecznie. Aparatura medyczna musi mieć certyfikaty i atesty potwierdzające jej sprawność i bezpieczeństwo użytkowania. Tylko połączenie nowoczesnego i sprawnego sprzętu i kwalifikacji lekarza pozwala stawiać wiarygodne diagnozy.

Dostawcą nowoczesnego sprzętu medycznego, w tym także ultrasonografów CHISON jest firma HiCare z Katowic.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sprzęt medyczny i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.