Jakość instalacji elektrycznej

kable-i-przewodyInstalacje elektryczne niskiego napięcia, wykonywane w budynkach mieszkalnych, muszą charakteryzować się trwałością, funkcjonalnością i estetyką oraz zapewniać bezpieczne użytkowanie. Każda instalacja musi być zabezpieczona przed porażeniem prądem użytkownika, przed prądami przeciążeniowymi i zwarciowymi, przed przepięciami oraz przed skutkami cieplnymi. Oczywiście jakość zabezpieczeń jest uzależniona od stosowanych rozwiązań technicznych. Duże znaczenie ma odpowiedni osprzęt oraz właściwie poprowadzone przewody elektryczne.

Z roku na rok poprawia się stan instalacji elektrycznych, jakie mamy w gospodarstwach domowych. Regularnie spada również liczba śmiertelnych wypadków, spowodowanych porażeniem prądem. Niestety z tego powodu ginie w Polsce trzy razy więcej osób na milion mieszkańców niż w rozwiniętych krajach europejskich. Miarą jakości instalacji elektrycznych jest również liczba pożarów, wynikających ze nieprawidłowej instalacji elektrycznej lub jej niewłaściwego użytkowania. Średnio bywa to powodem 12 procent pożarów w Polsce.

Najwięcej wypadków tego typu ma miejsce na wsi. Dwa razy częściej niż w mieście zdarzają się śmiertelne porażenia prądem w gospodarstwach rolnych i ogrodniczych. Wpływa na to katastrofalny stan instalacji, które często posiada zbyt małą liczbę obwodów, gniazd i wypustów. Stare, aluminiowe przewody elektryczne oraz często ich prowizoryczne połączenia nie gwarantują bezpieczeństwa. Zdarza się, że użytkownicy sami powodują zagrożenie, stosując niewłaściwe bezpieczniki lub zakładając ich obejścia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przewody elektryczne i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.