Charakterystyka zawodu adwokata

adwokat-piotrowska4Adwokat to zawód zaufania publicznego, który cieszy się sporą renomą. Może go wykonywać absolwent prawa z ze zdanym egzaminem adwokackim.

Zadania adwokata

Do zadań adwokata należy profesjonalna pomoc prawna klientom, reprezentowanie klientów podczas rozpraw sądowych, a także przed różnego rodzaju instytucjami, przygotowywanie opinii prawnych, udzielanie ustnych porad, tworzenie umów, obrona oskarżonych w sprawach karnych.

W zależności od specjalizacji adwokaci obsługują podmioty prawne (np. w zakresie prawa handlowego, administracyjnego) oraz osoby fizyczne (prawo rodzinne, cywilne, karne).

Adwokaci należą do hermetycznego środowiska zawodów prawniczych, posiadających własny samorząd oraz radę adwokacką, dbającą m.in. o sprawy związane z etyką zawodu.

Etyka

Adwokata obowiązuje tajemnica zawodowa, a wszelkie informacje przekazane mu przez klienta są poufne. Adwokat może odmówić klientowi obsługi prawnej tylko z bardzo istotnych powodów.

Jakie wymagania stawia się adwokatom?

Przede wszystkim powinni doskonale znać prawo oraz orzecznictwo, aby móc znaleźć w każdej sytuacji odpowiednie rozwiązanie prawne.

Muszą być odporni psychicznie, aby poradzić sobie z presją, naciskami i trudnymi sytuacjami na sali sądowej.

Adwokaci muszą mieć dobrą pamięć i umieć logicznie myśleć. Wskazana jest także dociekliwość, wytrwałość, umiejętność słuchania, cierpliwość, umiejętność argumentowania, przekonywania do swoich racji.

Jak zostaje się adwokatem?

Na początek trzeba skończyć studia prawnicze, następnie dostać się na aplikację adwokacką, trwającą 4 lata, oraz zdać egzamin adwokacki. Dopiero wtedy adwokat zostaje wpisany na listę adwokatów przez Izbę Adwokacką. Mając już uprawnienia do wykonywania zawodu, może zatrudnić się w kancelarii adwokackiej lub założyć własną.

W każdym mieście można znaleźć renomowaną kancelarię prawną oraz doświadczonych i chętnych do pomocy adwokatów. Trzeba tylko zasięgnąć języka wśród znajomych, poszukać informacji w internecie i zgłosić się do adwokata, specjalizującego się w danej dziedzinie prawa.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prawo i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.