Certyfikacja ISO/ts 16949.

Specyfikacja techniczna ISO/TS 16949 powstała w celu ujednolicenia wymagań, dotyczących jakości dla dostawców związanych z przemysłem motoryzacyjnym. Dostawcy motoryzacyjni, którzy chcą otrzymać certyfikat, muszą spełnić określone wymagania w zakresie dokumentacji technicznej, planowania jakości, organizacji własnych dostaw, analizy systemów pomiarowych, badania wyrobów nie spełniających wymogów oraz przeprowadzania audytów. System zarządzania jakością, wynikający z normy, nie jest obligatoryjny, jednak w zasadzie stanowi obecnie jeden z podstawowych warunków funkcjonowania na niezwykle konkurencyjnych rynkach.
Firmy funkcjonujące zgodnie z ISO/TS 16949 muszą stosować konkretne narzędzia i metody wspomagające zarządzanie jakością. Należy do nich między innymi analiza przyczyn i skutków wad FMEA, analiza systemu pomiarowego MSA czy statystyczne sterowanie procesem SPC. Jedną z procedur, wymaganych w ramach omawianej specyfikacji technicznej, jest PPAP, czyli proces zatwierdzania części do produkcji seryjnej, który wywodzi się wprost z amerykańskiego systemu jakości QS-9000. W wielu punktach norma odwołuje się do wymagań, jakie mogą formułować klienci.
Korzyści z wdrożenia systemu opartego na ISO/TS 16949 są wymierne. Przyjęcie określonych procedur w ramach firmy przekłada się na standardy pracy świadczonej przez zatrudnionych ludzi. Zwiększenie jakości wyrobów pozwala na znaczne doskonalenie wizerunku wśród klientów i tym samym umacnianie marki. Możliwość skutecznego identyfikowania produktów lub usług, które są niezgodne z normami i szansa na podejmowanie szybkich działań naprawczych powodują zmniejszenie strat wizerunkowych i finansowych. To wszystko przekłada się na zwiększenie efektywności prowadzonej działalności i wzrost zysków.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.